21 мая 2016 г. в г. Кобрине прошли заключительные мероприятия открытого областного фестиваля фольклорного искусства "Радавод" среди учреждений образования Брестской области.

"Радавод" впервые был организован в 2004 году и с тех пор регулярно проводится с периодичностью один раз в два года. В рамках VI открытого областного фестиваля фольклорного искусства "Радавод" на протяжении учебного года 2015-2016 гг. были проведены семинары-практикумы, мастер-классы, отборочные, районные, зональные смотры фольклорного творчества, праздники фольклорного искусства в учреждениях общего среднего и дополнительного образования области. По результатам смотров областное жюри провело отбор участников на заключительные мероприятия и определило победителей по основным номинациям. 

Выступления коллективов в финале фестиваля в г. Кобрине проходили на нескольких концертных площадках - это амфитеатр и танцевальная площадка в парке имени А.В. Суворова, площадка перед городским аквапарком, СШ №7 и СШ №8, площадь Ленина и военно-исторический музей им. А.В. Суворова. 

 А начался праздник фольклора на площади Ленина с древнего народного обряда "Стрілка", увиденного в деревне Бездеж Дрогичинского района. Своими корнями он уходит в глубокую древность.Во время проведения обряда все присутствующие девушки с песнями водят хоровод, но не по кругу, а в виде подковы или тетивы лука. Отсюда и название - "Стрілка". Обряд посвящается будущему урожаю.

  Далее все участники "Радавода" проследовали праздничным шествием, состоящим из колонн, представляющих разные регионы Брестской области, в городской парк имени Суворова. А на аллеях парка уже развернулась областная выставка работ учащихся объединений декоративно-прикладного творчества "Город мастеров", выполненных на основе изучения традиционных ремесел своего региона, выставка аутентичных предметов быта, народного творчества разных регионов Брестчины.

 В рамках выставки проходил конкурс юных мастеров народных промыслов и собирателей рецептов «бабулінай кухні». Перед экспертным жюри стояла непростая задача: определить лучших юных умельцев, работающих в традиционных техниках.

Церемония открытия на главной площадке фестиваля в амфитеатре городского парка началась с обряда «Уваходзіны ў хату», представленного учащимися и педагогами Великогатской СШ Ивацевичского района. К участникам праздника фольклора обратились заместитель председателя Кобринского райисполкома Трубчик В.В. и заместитель начальника управления образования Брестского облисполкома Човжик И.В. 

Вторая половина фестивального дня продолжилась полным эмоций и переживаний конкурсом танцевальных пар-исполнителей бытовых танцев, во время которого жюри определило лучших танцоров в трёх возрастных категориях.

Завершился праздничный день этнодискотекой, после которой состоялась торжественная церемония награждения победителей фестиваля.

В рамках фестиваля прошла научно-практическая конференция “Папулярызацыя традыцыйнай народнай культуры і шляхі зберажэння мясцовых традыцый” па выніках абласного конкурсу дзіцячых навукова-практычных работ “Фальклорная спадчына”. Новизной VI открытого областного фестиваля фольклорного искусства "Радавод" стал конкурс видеоклипов "Берасцейская талакуха". По результатам проведения мероприятий фестиваля состоится презентация сборника "Паводле бабулiных успамінаў". В рамках фестиваля прошел круглый стол выездной республиканской лаборатории народного творчества для педагогов дополнительного образования, методистов из разных регионов республики и  заседание  республиканской научно-методической секции руководителей методических служб учреждений дополнительного образования детей и молодёжи «Духоўна-маральнае выхаванне асобы на аснове рэгіянальных асаблівасцяў народнай беларускай культуры». 

Участники имели уникальную возможность поприсутствовать на мастер-классе известного в стране фольклорного коллектива «Этнасуполка» Белорусского государственного университета культуры и искусств (рук. Пладунова Т.А.).

В празднике приняли участие учреждения образования всех районов Брестчины - всего свыше 1500 учащихся, педагогов и носителей фольклора, почти две сотни фольклорных коллективов из разных регионов области. Среди них были исполнители на старинных музыкальных и шумовых инструментах, солисты-исполнители обрядовых песен, семейные фольклорные группы, участники реконструкции фольклорного костюма своего региона, ведущие игр и забав, инструментальные фольклорные группы и танцевальные коллективы.

 

Вынікі  VI адкрытага абласнога фестываля фальклорнага мастацтва “Радавод” (Дыпломы Icтупені)

№ п\п

Намінацыя

Дыплом

Пераможца

1

“Лепшы фальклорны калектыў”

ГРАН-ПРЫ

узорны ансамбль народнага

танца “Мацейка”,  

ДУА “Сярэдняя школа № 13

г. Баранавічы”, кіраўнік Варашылава  Таццяна  Іванаўна,

ансамбль “Вясёлыя музыкі”,

ДУА “СШ № 13 г. Баранавічы”, кіраўнік Фянько

Васіль Васільевіч

2

“Лепшы фальклорны калектыў”

Дыплом 1 ст.

узорны клуб аматараў фальклору “Катрынка”,  

ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі  г. Высокае” Камянецкага раёна, кіраўнікі Зайцава Алена Мікалаеўна, Лізякіна Ларыса Іванаўна

3

“Лепшая фальклорная праграма”

ГРАН–ПРЫ

Аддзел адукацыі, спорту

і турызму Іванаўскага райвыканкама

4

“Лепшая фальклорная праграма”

Дыплом 1 ст.

Адзел адукацыі, спорту

і турызму Маларыцкага райвыканкама

5

“Фальклорная спадчына”

  Дыплом 1 ст.

Шыкіла Аксана,

ДУА “Цэнтр дзяцей і моладзі” Пінскага раёна на базе ДУА “Статычаўскай сярэдняй школы”, кіраўнік Сачкоўская

Ларыса Іванаўна

6

“Фальклорная спадчына”

Дыплом 1 ст.

Ярмалюк Кацярына,

Трубчык Сняжана,

краязнаўчае аб’яднанне

ДУА “Лелікаўская сярэдняя школа імя У. Шапацюка” Кобрынскага раёна, кіраўнік Вазнюк Юлія Пятроўна

7

Відэакліп “Берасцейская талакуха”

Дыплом 1 ст.

узорнае аматарскае

фальклорнае аб’яднанне

“Белавежская цявінка”,

ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі

дзяцей і моладзі г. Высокае”

Камянецкага раёна, кіраўнік Карпава Ала Пятроўна

8

“Фальклорныя спевы”

Дыплом 1 ст.

фальклорная студыя “Цернічка”

ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі г. Бярозы”, кіраўнік Юдчыц

Наталля Генрыкаўна

9

“Фальклорныя спевы”

Дыплом 1 ст.

фальклорны гурт “Лінькі”

ДУА “Ліноўская сярэдняя школа”

Пружанскага раёна,

кіраўнік  Бяскроўная

Людміла Аляксандраўна

10

“Фальклорныя спевы”

 Дыплом 1 ст.

Лукашэвіч Яніна,

узорны ансамбль фальклорнага танца “Каразель”,

ДУА “Іванаўскі раённы цэнтр дзіцячай творчасці”,

кіраўнік  Дзядзюк

Надзея Мікалаеўна

11

“Фальклорная музыка”

 Дыплом 1 ст.

ансамбль гарманістаў

“Грай, гармонік”,

ДУА “Мотальская сярэдняя школа” Іванаўскага раёна,

кіраўнік Юхнік Васіль Васільевіч

12

“Фальклорная музыка”

Дыплом 1 ст.

фальклорны калектыў

“Крынічка”

ДУА “Хаціслаўская сярэдняя школа”, Маларыцкага  раёна,

кіраўнікі Барысюк

Анатолій Мікалаевіч,

Люльковіч Алена Сцяпанаўна

13

“Горад майстроў”

Дыплом 1 ст.

Аддзел адукацыі, спорту

і турызму Пінскага

райвыканкама

14

“Горад майстроў”

Дыплом 1 ст.

Аддзел адукацыі, спорту

і турызму Кобрынскага райвыканкама

15

“Юны майстар”

Дыплом 1 ст.

Палюховіч  Аляксандр, 

ДУА “Малоткавіцкая дапаможная школа – інтэрнат” Пінскага раёна, педагог Новак Ілья Мікалаевіч

16

“Юны майстар”

Дыплом 1 ст.

узорная студыя народных промыслаў “Вышыванка”,

ДУА “Столінскі раённы цэнтр дзіцячай творчасці”, кіраўнік Легкая Валянціна Мікалаеўна

17

“Бабуліна кухня”

Дыплом 1 ст.

Катэнка Паліна,

ДУА “Сярэдняя школа

п. Мухавец” Брэсцкага раёна, педагог Галянціч

Наталля Вячэславаўна

18

“Бабуліна кухня”

Дыплом 1 ст.

фальклорны калектыў “Залацінкі спадчыны”,

ДУА “Косаўская сярэдняя школа” Івацэвіцкага раёна, педагогі Касцюк Іна Віктараўна, Краўцэвіч Марыя Васільеўна

19

“Фальклорны тэатр”

Дыплом 1 ст.

узорны ансабмль

народнай песні “Весялінка”, ДУА “Сярэдняя школа № 2

г. Століна”, кіраўнік Дзянісовіч Тамара Яўгенаўна,

народны ансамбль народнай музыкі “Ветліца” ,

ДУА “Сярэдняя школа № 2

г. Століна”, кіраўнік Копка Генадзь Леанідавіч

20

“Фальклорны тэатр”

Дыплом 1 ст.

фальклорны гурт “Высэлыкі”,

ДУА “Іванаўскі раённы цэнтр дзіцячай творчасці”, кіраўнік Дашкевіч Галіна Мікалаеўна

21

“Фальклорны тэатр”

Дыплом 1 ст.

фальклорны гурток “Спадчына”,

ДУА “Вучэбна-педагагічны комплекс Асавецкая дзіцячы сад-сярэдняя школа” Драгічынскага раёна, кіраўнік Ярмоцык Галіна Васільеўна

22

“Фальклорны тэатр”

Дыплом 1 ст.

Алена Кулічык,

фальклорны калектыў “Крынічка”,

ДУА “Хаціслаўская сярэдняя школа” Маларыцкага раёна, кіраўнікі Барысюк

Анатолій Мікалаевіч,

Люльковіч Алена Сцяпанаўна

23

“Фальклорны танец”

Дыплом 1 ст.

узорны ансамбль фальклорнага танца “Палесскія плясуны”, кіраўнік Лёгкі Іван Лукашавіч

народны ансамбль народнай музыкі “Ветліца”,

ДУА “Сярэдняя школа № 2

г. Століна”, кіраўнік Копка Генадзь Леанідавіч

24

“Фальклорны танец”

Дыплом 1 ст.

узорны ансамбль народнага танца “Мацейка”,

 ДУА “Сярэдняя школа № 13

г. Баранавічы”, кіраўнік Варашылава Таццяна Іванаўна

аркестр “Вясёлыя музыкі”,

ДУА “Сярэдняя школа № 13 г. Баранавічы”,кіраўнік

Фянько Васіль Васільевіч

25

“Дэманстрацыя фальклорнага адноўленага касцюма”

Дыплом 1 ст.

Аддзел адукацыі, спорту

і турызму Пінскага

райвыканкама

26

“Вядучыя народных гульняў і забаў”

Дыплом 1 ст.

Гульнёвая праграма “Асавецкія пацехі”,

фальклорны гурток  “Спадчына”,

ДУА “Вучэбна-педагагічны комплекс Асавецкая дзіцячы сад – сярэдняя школа” Драгічынскага раёна, кіраўнік Ярмоцык Галіна Васільеўна

27

“Вядучыя народных гульняў і забаў”

Дыплом 1 ст.

Гульня “Явар”

фальклорны калектыў

“Крынічка”,

ДУА “Хаціслаўская сярэдняя школа”  Маларыцкага раёна, кіраўнікі Барысюк

Анатолій Мікалаевіч,

Люльковіч Алена Сцяпанаўна

28

“Выканаўцы песень у стылі фольк-мадэрн”

 

Дыплом 1 ст.

узорная вакальная студыя “Крыніца дабрыні”,

ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі г. Баранавічы”, кіраўнік Бязсілка

Таццяна Аляксандраўна

29

“Выканаўцы танцаў у стылі фольк-мадэрн”

Дыплом 1 ст.

узорны калектыў эстраднага танца  “Ваяж”,

ДУА “Палац дзіцячай творчасці

г. Баранавічы”, кіраўнік Кобак Алена Юр’еўна

30

“Касцюм ў стылі фольк-мадэрн”

Дыплом 1 ст.

узорная студыя моды і дызайну “Крэатыў”,

ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі г. Брэста”, кіраўнік Дашкевіч

Марына Васільеўна

31

“Танцавальныя пары — выканаўцы народных побытавых танцаў”

(малодшая ўзроставая катыгорыя)

Дыплом 1 ст.

Варонін  Кірыл,

Юрчык Мілена,

ДУА “Сярэдняя школа № 13

г. Баранавічы”,

кіраўнік Варашылава

Таццяна Іванаўна

 

32

“Танцавальныя пары — выканаўцы народных побытавых танцаў”

(сярэдняя ўзроставая катыгорыя)

Дыплом 1 ст.

Мазоль Антон,

Муратава Вольга,

ДУА “Сярэдняя школа № 2

г. Століна”,

кіраўнік  Лёгкі Іван Лукашавіч

 

 

33

“Танцавальныя пары — выканаўцы народных побытавых танцаў”

(старэйшая ўзроставая катыгорыя)

Дыплом 1 ст.

Мышэпуд Вячаслаў,

Буян Кацярына,

ДУА “Сярэдняя школа № 2

г. Століна”,

кіраўнік  Лёгкі Іван Лукашавіч

 

 

34

Гостевые коллективы

Дыплом 1 ст.

народны ансамбль танца “Радасць”,  

ДУА “Луцкі гарадскі палац навучэнцкай моладзі”, кіраўнік  Шугалаў Віктар Мікалаевіч

фальклорны калектыў

“Этна-Суполка”,  УА “Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры

і мастацтваў”, кіраўнік  Пладунова  

Таццяна Аляксандраўна